إعـــــــلان

تقليص

للاشتراك في (قناة العلم والإيمان): واتساب - يوتيوب

شاهد أكثر
شاهد أقل

اسلام بدون حدیث؟

تقليص
X
  •  
  • تصفية - فلترة
  • الوقت
  • عرض
إلغاء تحديد الكل
مشاركات جديدة

• اسلام بدون حدیث؟

سلام برادران

ممنون می شوم اگر عقیده خود را در مورد نظریه اسلام بدون حدیث را بیان کنید.
    http://simpleislam.weebly.com/blog.html

بنا بر پیش بینی قرآن، دین به فرقه های رنگارنگی تبدیل می شود و هر فرقه گمان می برد که برترین است [1]. هر یک از شما خواننده های این نبشته، وابسته به یکی از این فرقه های گوناگون استید و احتمالا بسیار مطمئن به درستی عقاید فرقه خود. احتمالا بزرگان فرقه به شما آموخته اند که تنها، وابستگان فرقه شما، یعنی دنباله روان فرامین بزرگان فرقه، رستگار خواهند شد و دیگران در آتشی دهشتناک جزغاله خواهند شد؛ شما را از آتش جهنم می هراسانند و راه رهایی را بندگی حق می دانند و خود را یگانه مرجع روش بندگی، چونانکه گویی خدای تعالی شخصا در گوشی جزییات روش را تمام و کمال به اطلاع بزرگان رسانده است. احتمالا بزرگان فرقه شما یک کتابخانه از دلیل و برهان آماده کرده اند که چرا بایستی روش را موبه مو از ایشان آموخت و چرا درک روش چنان پیچیده و مشکل است که از فهم عوام کوچک بیرون بوده و تنها کسانی که سالهای سال درس بزرگی خوانده باشند و بزرگی از بزرگان فرقه شده باشند، می توانند بیان روش کنند.

هدف این نبشته نه به زیر سوال بردن فرقه شماست و نه ایجاد فرقه ای دیگر. مخاطب این نبشته مسلمانی است که به دین خود عشق می ورزد، از آتش می هراسد، ولی از پیروی کورکورانه از بزرگان فرقه به تنگ آمده است. در این نبشته اسلامی را معرفی می کنیم چنان ساده که قابل فهم برای تک تک مسلمانان است. هر مسلمان بزرگ خویش و پاسخگوی روش خویش می باشد. نه نیازی به بزرگان است و نه هفت خوان بزرگی. قضاوت با شماست که اگر مزایای این اسلام ساده بر معایبش می چربد، راه خود را انتخاب کرده و بزرگ آیین خود باشد.

ادامه ...
    http://simpleislam.weebly.com/blog.html

حرف شما بسيار حرف اشتباهي است , زيرا اكَر حديث فاقد اين اهميت بود هیچ گاه ما من.لت واقعی قرآن را نمیدانستیم

و خواندن و درک حدیث برای همه میسر است و همه میتوانند با راه شناسایی درست و نادرست آن آشنا شوند .

از مسئولين سايت تقاضا ميكنم اين موضوع را حذف كنند .

تعليق

با سپاس فراوان از همراهی شما در این بحث

المشاركة الأصلية بواسطة خآدمْ آميرً آلنحًل
      حرف شما بسيار حرف اشتباهي است , زيرا اكَر حديث فاقد اين اهميت بود هیچ گاه ما من.لت واقعی قرآن را نمیدانستیم
      ممنون می شوم اگر مثالی بزنید. برای من سخت است بپزیرم که کتابی که بخودی خود معچزه الهی است و هر انسانی می تواند بطور مستقل معجزه بودن آن را بررسی کند نیاز به اضافاتی برای بیان منزلتش داشته باشد.

و خواندن و درک حدیث برای همه میسر است] و همه میتوانند با راه شناسایی درست و نادرست آن آشنا شوند .
      در تئوری فرمایش شما درست است ولی در عمل قابل اجرا نیست. من دکترای جامعه شناسی دارم ولی نمی توانم زندگی خود را رها کنم و سالها صرف راههای آشنایی با درستی یا نادرستی حدیث بکنم

از مسئولين سايت تقاضا ميكنم اين موضوع را حذف كنند .
      شما دوست عزیز می توانید با دلایل منطقی اشتباهات این نظریه را برای همه خوانندگان تشریح کنید. دیگر نیازی به سانسور نمی باشد.

تعليق

المشاركة الأصلية بواسطة صفدردوشان
        با سپاس فراوان از همراهی شما در این بحث

ممنون می شوم اگر مثالی بزنید. برای من سخت است بپزیرم که کتابی که بخودی خود معچزه الهی است و هر انسانی می تواند بطور مستقل معجزه بودن آن را بررسی کند نیاز به اضافاتی برای بیان منزلتش داشته باشد.

در تئوری فرمایش شما درست است ولی در عمل قابل اجرا نیست. من دکترای جامعه شناسی دارم ولی نمی توانم زندگی خود را رها کنم و سالها صرف راههای آشنایی با درستی یا نادرستی حدیث بکنم

شما دوست عزیز می توانید با دلایل منطقی اشتباهات این نظریه را برای همه خوانندگان تشریح کنید. دیگر نیازی به سانسور نمی باشد.
        بسم الله الرحمن الرحيم
        الحمدلله الذي هدانا لهذا و ما كنا لنهتدي لو لا ان هدانا الله ...
        صحيح است كه قرآن معجزه اي است كه هيچ گاه مانند أن نمیشود آورد , اما برداشتي كه شما از اين نكته كرده ايد صحيح نيست , و شايد عوامل آن عدم دسترسي شما به احاديث و تفاسير باشد .

نكته قابل اشاره : حديث در منظور بحثي كه الآن مطرح است سخن خود بيامبر يا ائمه معصومين كه از او نقل ميكنند ميباشد , و يا سخن كسي است كه او را در حال انجام دادن آن ديده .

اكَر شما دوست عزيز فرض كنيد كه قرآن خود بدون احاديث براي ما قابل استفاده است , دچار چندین مشکل شده اید :

1 - قرأن خود دستور به پیروی از حدیث ( سخنان پیامبر ) و روش او میکند :
        الف ) و ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی [سورة نجم آية 2 و 3]
        بيغمبر بيهوده سخن نميكويد , سخنان بيغمبر [ حديث ] وحي الهي هستند .
        ب ) يا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الأمر منكم فإن تنازعتم في شئ فردوه الى الله و الى الرسول ان كنتم تؤمنون بالله و اليوم الآخر ذلك خير و احسن تأويلا [ سورة نساء آية 59 ]
        اي كساني كه ايمان آورديد از خدا و بيغمبر و اولي الامر ( امامان معصوم ) بيروي كنيد , و چنانچه در مسآله با یکدیگر متنازع شدید آن را به خدا و پیغمبر بازگردانید . اگر به خداوند و روز قیامت ایمان دارید چنین بهتر است و تفسیری برتر است .
        ج )هو الذي أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم الكتاب وأخر متشابهات فأما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنة وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله والراسخون في العلم [ سوره آل عمران آيه 7 ]
        و او خدايي است كه نازل كرد بر تو اين كتاب را كه در آن آياتي محكمي است كه آنها ام الكتاب هستند و آياتي ديگر متشابه , پس کسانی که در قلبشان مرضی وجود دارد آن چه را که متشابه است برای این که فتنه ای ایجاد کنند و برای این که تفسیرش نمایند پیروی میکنند , اما به جز خداوند و راسخين در علم كسي تفسير آن را نميداند ,

2 - حديث مفسر قرآن است و قرآن همراه با تفسير خود بر پیامبر اکرم نازل شده است :
        إن علينا جمعه وقرآنه فإذا قرأناه فاتبع قرآنه ثم إن علينا بيانه [ سوره قيامه آيه 17 تا 19 ]
        همانا كه جمع آوري قرآن بر عهده ماست , پس اگر أن را خواندیم از نحوه خواندن ما پیروی کن و تفسیر أن نیز بر عهده ماست .

3 - قرآن كليات را بيان ميكند , اما حديث جزئيات آن را اظهار ميكند :
        مثلا در قرآن دهها بار آمده است كه : نماز را برگزار کنید و زکات بدهید .
        اما طرز صحیح نماز خواندن و تعداد رکعتهای آن در قرآن ذكر نشده است , و نياز به حديث داريم كه آن را بيان ميكند .

اگر باز هم بگویید که قرآن خود بدون حدیث برای ما کافی است :
        1 - نحوه صحیح نماز خواندن را برای ما از آیات قرآن ذکر کنید .
        2 - دلایل عدم اخذ حدیث پیامبر را ذکر کنید .

امیدوارم که نظر سابقتان تغییر بیابد , و پیگیر مواضیعی هدفمندتر باشید .

تعليق

با سپاس بیشمار از زحمتی که کشیدید. نمی دانم چگونه از شما تشکر کنم.

- قرأن خود دستور به پیروی از حدیث ( سخنان پیامبر ) و روش او میکند :
          الف ) و ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی [سورة نجم آية 2 و 3]
          بيغمبر بيهوده سخن نميكويد , سخنان بيغمبر [ حديث ] وحي الهي هستند .
          لطفا کم لطفی نکنید و در معنای آیه دست نبرید. معنای وحی که حدیث نمی شود!

ب ) يا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الأمر منكم فإن تنازعتم في شئ فردوه الى الله و الى الرسول ان كنتم تؤمنون بالله و اليوم الآخر ذلك خير و احسن تأويلا [ سورة نساء آية 59 ]
          اي كساني كه ايمان آورديد از خدا و بيغمبر و اولي الامر ( امامان معصوم ) بيروي كنيد , و چنانچه در مسآله با یکدیگر متنازع شدید آن را به خدا و پیغمبر بازگردانید . اگر به خداوند و روز قیامت ایمان دارید چنین بهتر است و تفسیری برتر است .
          بازگرداندن به پیامبر می تواند به قرآن پیامبر اشاره کند و دلیل محکمی برای اضافه کردن کوه بزرگ حدیث به اسلام نیست. همینطور اگر آیات بعدی این سوره یعنی آیات 60 تا 63 را مطالعه فرمایید متوجع می شود که در اینجا "یا ایها الذین آمنو" به مومنان همعصر پیامبر خطاب می کند.

ج )هو الذي أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم الكتاب وأخر متشابهات فأما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنة وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله والراسخون في العلم [ سوره آل عمران آيه 7 ]
          و او خدايي است كه نازل كرد بر تو اين كتاب را كه در آن آياتي محكمي است كه آنها ام الكتاب هستند و آياتي ديگر متشابه , پس کسانی که در قلبشان مرضی وجود دارد آن چه را که متشابه است برای این که فتنه ای ایجاد کنند و برای این که تفسیرش نمایند پیروی میکنند , اما به جز خداوند و راسخين در علم كسي تفسير آن را نميداند ,
          آین آیه محبوب من در قرآن است. وقتی قرآن خودش می گوید که تفسیر برخی آیات از عوام مخفی خواهد ماند چه اصراری است که برای آشکار کردن تفسیر آنها مایوسانه به حدیث پناه ببریم؟

- حديث مفسر قرآن است و قرآن همراه با تفسير خود بر پیامبر اکرم نازل شده است :
          إن علينا جمعه وقرآنه فإذا قرأناه فاتبع قرآنه ثم إن علينا بيانه [ سوره قيامه آيه 17 تا 19 ]
          همانا كه جمع آوري قرآن بر عهده ماست , پس اگر أن را خواندیم از نحوه خواندن ما پیروی کن و تفسیر أن نیز بر عهده ماست .
          شما در ترجمه خود همه چیز را تفسیر ترجمه می کنید. در آیه قبل تاویل را تفسیر ترجمه کردید و در این آیه بیان را. در هر صورت این آیه به بیان آنچه خوانده شده بر پیامبر (قرآن) برای پیامبر اشاره می کند. قرار نیست لزوما من و شما از این بیان سهمی ببریم. همانطور که مثال خودتان (آل عمران 7) نشان داد تاویل بخشی از آیات از روی عمد برای عوام مخفی مانده است.

- قرآن كليات را بيان ميكند , اما حديث جزئيات آن را اظهار ميكند :
          مثلا در قرآن دهها بار آمده است كه : نماز را برگزار کنید و زکات بدهید .
          اما طرز صحیح نماز خواندن و تعداد رکعتهای آن در قرآن ذكر نشده است , و نياز به حديث داريم كه آن را بيان ميكند .
          لطفا مقاله اسلام بدون حدیث را کمینه یک بار مطالعه فرمایید. در این نظریه بیان شده است که شما اول باید نشان بدهید چیزی مهمی از قرآن جا مانده است سپس به دنبال آن در حدیث بگردید. این که قرآن دهها بار ما را به برپایی نماز سفارش می کند ولی حتی یک بار هم به جزییات آن اشاره نمی کند شاید دلیل این باشد که این جزییات آنقدرها هم که ما آن را بزرگنمایی می کنیم مهم نیستند.

- دلایل عدم اخذ حدیث پیامبر را ذکر کنید .
          لطفا مقاله اسلام بدون حدیث را کمینه یک بار مطالعه فرمایید. در این مقاله مزایای زیادی برای اسلام ساده که به حدیث آغشته نشده است ذکر شده است. این بدین معنی نیست که اگر کسی به یقین قطعی رسیده است که پیامبر او را به روش کار خاصی سفارش می کند نباید از آن استفاده کند. بلکه بدین معنی است که اعتقاد به حدیث شرط مسلمانی نیست. می تواند به قرآن اعتقاد راسخ داشت و مسلمانی راستین بود بدون اینکه پیچیدگی های حدیث را وارد چرخه دین بکنیم.

باز هم از راهتمایی های شما کمال تشکر را دارم. خدا خیرتان بدهد.

تعليق

بسم الله الرحمن الرحيم
            االلهم صل على محمد و آل محمد

از جوابي كه داديد متوجه عقليه ضعيفي كه داريد شدم :
            لطفا مقاله اسلام بدون حدیث را کمینه یک بار مطالعه فرمایید. در این نظریه بیان شده است که شما اول باید نشان بدهید چیزی مهمی از قرآن جا مانده است سپس به دنبال آن در حدیث بگردید. این که قرآن دهها بار ما را به برپایی نماز سفارش می کند ولی حتی یک بار هم به جزییات آن اشاره نمی کند شاید دلیل این باشد که این جزییات آنقدرها هم که ما آن را بزرگنمایی می کنیم مهم نیستند.
            ما كه ذكر كرديم تفسير آن جا مانده است ؟!؟
            جزئيات نماز مهم نيست ؟
            همين جزئيات است كه اسلام را از اديان ديكَر متمايز ميسازد .
            اكَر فردي نماز صبح را 16 ركعت بخواند حكمش طبق قرآن چيست ؟
            جوابي كه ميدهيد ظاهرا حتى خودتان را اشباع نميكند , لطفا جوابي بدهيد كه با عقل و فطرت سليم جور دربيايد
            اين آيه را ملاحظه كنيد :
            { ونزلنا عليك الكتاب تبيانا لكل شيء وهدى ورحمة وبشرى للمسلمين } [سوره نحل آيه 89]
            و نازل كرديم بر تو كتاب را تبياني براي همه چيز و هدايت كننده و رحمتي و نويدي براي كساني كه به آن اسلام آوردند .
            آيا شما كه بدون حديث ميخواهيد از قرآن بهره اي ببريد همه چيز را در قرآن ميتوانيد بيابيد ؟
            چنانچه ادعای أن را داريد , حتى وضوي خود را نميتوانيد به طور صحيح شيعه يا سني ثابت كنيد , تا اين كه به احاديث و روايات متعلق به آن بركَرديد .

تعليق

از جوابي كه داديد متوجه عقليه ضعيفي كه داريد شدم
              از این عبارت رنجیدم ولی کماکان از گفتگو با شما لذت می برم.

ما كه ذكر كرديم تفسير آن جا مانده است ؟!؟
              به طور غیر مستقیم قرآن را نعوذ بالله به کم کاری متهم می کنید که فراموش کرده کمینه دو سه خط جزییات نماز را که از نظر شما اینقدر حیاتی استند را بیان کند.

همين جزئيات است كه اسلام را از اديان ديكَر متمايز ميسازد .
              چه اصراری دارید که اسلام را از دیگر ادیان متمایز کنید. خداوند در آیه 69 مائده می فرماید:
              إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَادُوا وَالصَّابِئُونَ وَالنَّصَارَ‌ىٰ مَنْ آمَنَ بِاللَّـهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ‌ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿٦٩

اكَر فردي نماز صبح را 16 ركعت بخواند حكمش طبق قرآن چيست ؟
              اجازه بدهید من هم بپرسم اگر کسی دروغ بگوید حکمش طبق قرآن چیست؟ این میان هر فرد و خداوندش بستگی دارد. اگر شما به نتیجه قطعی رسیدید که نماز صبح دو رکعت باید باشد بخوانید. من هم اتفاقا چنین نماز می خوانم اگرچه یقین ندارم که به درستی آن ولی به احتمال زیاد آن را نزدیک می دانم به روش پسندیده نماز. اگر مسلمانی به نتیجه ای که من رسیدم نرسید و به گونه دیگری نماز را اقامه کرد این به خودش و خدایش مربوط است.

يا شما كه بدون حديث ميخواهيد از قرآن بهره اي ببريد همه چيز را در قرآن ميتوانيد بيابيد ؟
              بلی من مداوم قرآن می خوانم و هر بار از آن بهره می برم.
              خیر. من انتظار ندارم همه چیز را در قرآن پیدا کنم. این انتظار شماست که دین برای ریزترین موقعیت های زندگی شما دستورالعمل مستقیم صادر کند نه انتظار من.

حتى وضوي خود را نميتوانيد به طور صحيح شيعه يا سني ثابت كنيد
              بالاخره کدام درست است؟ صحیح شیعه یا صحیح سنی؟ یا گونه یک فرقه دیگر؟ متوجه استم که شما اعتقاد دارید که روش وضو گرفتن است که شما را بهشتی یا جهنمی می کند ولی من این را از قرآن برداشت نکردم و قضاوتم در مورد پاکی قلب انسانها بر اساس روش وضو گرفتن آنها نیست.

باز هم از همراهی شما در این بحث بی نهایت سپاسگزارم.
              صفدر

تعليق

یکی از دوستان نقد خوبی بر اسلام بدون حدیث نوشته است که من آن نقد را همراه با تحلیل آن در وبگاه اسلام ساده منتشر کردم.
                http://simpleislam.weebly.com/criticisms.html

سپاس
                صفدر

تعليق

المحتوى السابق تم حفظه تلقائيا. استعادة أو إلغاء.
                حفظ-تلقائي
                x

رجاء ادخل الستة أرقام أو الحروف الظاهرة في الصورة.

صورة التسجيل تحديث الصورة

اقرأ في منتديات يا حسين

تقليص

المواضيع إحصائيات آخر مشاركة
                أنشئ بواسطة وهج الإيمان, يوم أمس, 06:44 PM
                ردود 0
                9 مشاهدات
                0 معجبون
                آخر مشاركة وهج الإيمان
                بواسطة وهج الإيمان

أنشئ بواسطة مروان1400, 26-03-2024, 06:41 AM
                ردود 0